Cokoliv, co lze ovládat dálkově, musí užívat různé protokoly, aby se uživatel mohl napojit. Ať už přes mobil či cokoliv jiného. A právě tam se mohou nacházet zranitelná místa, kódy, které útočník může využít a napadnout tak vaše soukromí.
Chytré žárovky Philips
Nejnovějším případem jsou chytré žárovky Philips Hue, v jejichž protokolu experti našli slabá místa. Díky nim, v kombinaci s použitím řídící jednotky ZigBee, je mohl kdokoliv cizí ovládat. Nemluvě o tom, že zkušenější hacker je schopný se dostat do vaší sítě a rozšířit po počítačích a jiných chytřejších zařízeních nejrůznější viry. Naštěstí společnost Philips nedlouho po tomto objevu vydala opravný balíček.
Jak se ochránit?
Nejjednodušším způsobem, jak zvýšit svou ochranu je pravidelná aktualizace těchto systémů. Vývojáři o těchto problémech samozřejmě vědí a snaží se je novými verzemi postupně opravovat. Ale není to pro ně tak jednoduché. I když opraví jeden chybný kód, útočnici si za chvíli najdou jiná vrátka dovnitř. Celé to působí jako začarovaný kruh. Bohužel, s novou dobou a technologickým vývojem se stupňují i kybernetické útoky. Zatím žádná společnost nevyvinula stoprocentní ochranu. Aspoň ne pro normálního člověka.
Dále pro zvýšení bezpečnosti můžete udělat to, že oddělíte každé zařízení, aby fungovalo jednotlivě. Tedy nebylo v jedné, zranitelné síti. Od případného napadnutí vás to sice nezachrání, ale schytá to jen jeden počítač, místo všech. Je lepší nechat opravit jeden než každičkou přihlášenou elektroniku.
Samozřejmě berte v potaz to, že technologie chytré domácnosti je stále ve vývoji a rok od roku se zdokonaluje. Musí se počítat s tím, že bude mít nějaké ty chybičky. A útoky také nejsou na denním pořádku, takže to neberte jako důvod, proč tuto vymoženost nevyzkoušet. Za pár let takový systém stejně bude v každém domu a bytě. Tak proč nebýt mezi prvními?