Bazén se stal pro mnohé z nás nepostradatelnou součástí našich zahrad. A není divu, se stále se zvyšujícími letními teplotami je rozhodně dobrý nápad, pokud se můžeme někde schladit. A domácí bazén je rozhodně nejideálnějším řešením. Problém je v tom, že abychom se v něm mohli koupat, musí mít voda určitou kvalitu. Jinak se v ní mohou začít množit řasy a sinice, které mohou mít silně negativní vliv na naše zdraví. To platí zvláště u dětí a lidí, kteří mají nějaké kožní problémy, například atopický ekzém.
Je tedy jasné, že je vhodné sledovat kvalitu vody a zasáhnout případně dřív, než nastane nějaký problém. A jedním z parametrů, které je vhodné sledovat, je její hodnota pH. Výhodou je, že měření pH v bazénu můžeme poměrně jednoduše a celkem spolehlivě provádět sami za pomoci snadno dostupných testovacích sad. Jak jej ale provádět tak, aby výsledky byly skutečně průkazné?
Tím hlavním je řídit se přesně návodem na dané testovací sadě. Je nutné si uvědomit, že každý typ testu je poněkud rozdílný a pracuje na jiném principu. Než tedy začneme cokoliv dělat, je nutné si pečlivě přečíst návod, ať později nedojde k chybám.
Samozřejmě rozhodně není na škodu dvakrát až třikrát opakovat, abychom měli jistotu, že výsledek je skutečně správný. Nesmíme totiž zapomínat, že jej mohou ovlivnit i nepatrné maličkosti, například hloubka, ve které jsme vzorek nabrali či to, zda byla zrovna ta část, ze které jsme brali vzorek, ve stínu či na slunci.
V některých případech je nutné, abychom testy prováděli vícekrát, v průběhu celého dne. Hodnota pH se totiž může i během dne měnit. Pokud tedy chceme získat přesnější obrázek, nezbude nám nic jiného než provádět více testů během delšího časového období.
Díky tomu tak včas zjistíme, zda se tato hodnota nezvyšuje či nesnižuje a můžeme vše včas napravit, dříve, než se díky tomu vytvoří příznivé prostředí pro růst řas, sinic a jiných škodlivých mikroorganismů. A není pochyb, že vodu, v níž se můžeme koupat celou sezónu, rozhodně všichni oceníme.