V České republice patří vlašské ořechy mezi krále ořechů. Ořešák královský, na kterém ořechy rostou, hojně roste po celém našem území a vlašské ořechy jsou tak dostupné prakticky všem. Strom dorůstá do výšky až 45 metrů. Jestliže vám ořešák roste na zahradě, jistě víte, že plody se sklízejí v době zralosti. Podle odrůdy ořechy dozrávají od září do října. Po větrném počasí stačí popadané ořechy posbírat do dvou dnů, jinak by mohli chytnout plíseň. Po sběru je potřeba odstranit veškeré slupky, pokud na ořechu zůstanou, a ořechy necháme sušit na suchém a teplém místě. Dokonale usušené plody skladujeme ve vzdušných pytlích na suchých místech.

ořešák

Vlašské ořechy jsou neodmyslitelně spjaté s Vánocemi. Ořechy jsou tradiční surovinou při pečení cukroví. Přidáváme je do různých krémů a hodí se také na ozdobu. Výborně chutnají také na ovesné či jiné kaši nebo v domácím musli či bílém jogurtu. Využijete je i pro výrobu ořechového pesta a másla a své využití najde především pro nepečené dezerty. Pokud jste příznivcem raw stravování, vlašské ořechy jsou zajisté významnou surovinou pro takto připravovaná jídla.

vlašské ořechy

Vlašské ořechy jsou především bohaté na zdravé tuky, bílkoviny a vlákninu. Také obsahují minerály jako hořčík, železo, vápník, mangan a vitamíny skupiny B. Omega 3 mastné kyseliny působí protizánětlivě a dokážou snižovat hladinu cholesterolu i vysokého krevního tlaku. Každodenní konzumací vlašských ořechů podporujete svůj kardiovaskulární a imunitní systém. Vlašské ořechy také obsahují mnoho antioxidantů, které mají silné protizánětlivé účinky. Chrání tělo před vznikem rakoviny, oddalují stárnutí a oddalují srdeční a neurodegenerativní onemocnění, kterými je například Alzheimerova choroba nebo demence. V neposlední řadě zdravé tuky obsažené ve vlašských ořeších zlepšují u lidí s diabetem metabolické parametry a snižují hladinu inzulinu v krvi.