Víte, že existuje jen pár internetových obchodů, které zasílají živé květiny nebo akvarijní ryby napříč republikou přepravní službou? Je to totiž tak náročný proces a velmi riskantní, že se jím zabývají opravdoví profesionálové, kteří se nesmí nechat ničím zaskočit.
Čeká-li vás stěhování na delší vzdálenost, tedy nikoli v rámci jednoho města, či po trase několika kilometrů, pak si musíte počínat podobně, jako tito majitelé e-shopů, anebo se svěřit do rukou zkušené stěhovací firmě.
Jak stěhovat pokojové květiny Odnes to, co vám zkušení stěhováci doporučí a proč se na tyto odborníky obrátit?
Teplota a vlhkost vzduchu – rozhoduje o bytí a nebytí rostlin. Jsou to živé bytosti, podobně jako vy a vaše domácí zvířátka, měli byste se k nim chovat nejen s úctou a respektem, ale hlavně zodpovědně. Většina pokojových rostlin zvládne i delší cestu bez úhony, jestliže je na to důkladně připravíte. Předně zapomeňte na mrazivé teploty, ty spolehlivě zlikvidují všechny běžné „pokojovky“, takto odolají pouze venkovní túje, cypřiše a podobné jehličnany.
Rostliny můžete přestěhovat i v lednu, ovšem pouze za předpokladu, že v průběhu stěhování neklesne teplota uvnitř vozu či venku pod deset stupňů nad nulou. Ta totiž bývá hraniční (tedy pokud je nepřevážíte ve vytopeném autě či nákladovém prostoru).
Jak rostliny připravit – zhruba čtrnáct dnů před stěhováním umístěte rostliny, které byly zvyklé na běžnou pokojovou teplotu, do místnosti, kde je dostatek světla, ale teplota cca 15 – 17 stupňů. Ideální je zimní zahrada nebo jedna místnost bez vytápění. To se týká zimních měsíců cca od listopadu do března (od jara do podzimu tato adaptace není nutná). Zálivka musí být mírná, raději méně – nepřelívat!
Opačným extrémem mohou být letní vedra, tam rostlinám tolik nevadí teplota, ale přímé slunce a naopak sucho. Nezapomeňte na dostatečnou zálivku (kromě sukulentů) a před delší cestou je vhodné je orosit. Můžete o to požádat i stěhováky, aby při cestě několikrát zastavili a rostlinky orosili.