Banky bývají ke svým klientům nekompromisní, na vše mají své tabulky a grafy a stačí, abyste se byť prstem jedné ruky dotýkali černé listiny potencionálních neplatičů a s největší pravděpodobností bude vaše cesta do banky úplně zbytečná. Kdy můžeme očekávat, že před námi banka zavře dveře a s úvěrem raději vůbec nepočítat?
Banky mají už předem vytipované určité okolnosti, za kterých klientům půjčky zkrátka nenabízí, spadají totiž do skupiny rizikových klientů. Důvodů je celá řada: nízký příjem, zanesení v registru dlužníků, špatná platební morálka. Bankovní společnosti se vždy snaží s potencionálním klientem najít společnou cestu, ale tento přístup platí jen pro ty vyvolené.
Pokud žádáte o půjčku a nemáte žádný doložitelný příjem, u banky zcela určitě nepochodíte. Na trhu už existují samozřejmě i produkty, u kterých nemusí deklarovat výši příjmu, ty ale v bankovní sféře budete hledat jen těžko. Americká hypotéka bez registru nebo rychlé půjčky do pár minut jsou otázkou spíše nebankovních společností, které cílí právě na klienty, kterým z jakéhokoliv důvodu byla půjčka v bance zamítnuta. Pokud jsou příjmy nepravidelné nebo v rámci sociálních dávek, pak s vámi banka nebude ztrácet čas. Nepochodíte ani v případě, kdy sice pracujete, ale zatím jenom ve zkušební době, i v tomto případě to bude velký problém.
Každá banka si vytipovává rizikové žadatele, kam spadají rodiče samoživitelé, maminky na mateřské dovolené, studenti nebo důchodci. Banka v takovém případě předpokládá, že žadatel může mít větší problémy splácet, má špatnou výchozí pozici a pro banku je v takovém případě nesolventní klient. Pokud tedy míříte do banky za účelem sjednání úvěru a patříte do některé z těchto skupin, cesta je zbytečná.
Podobná situace bude následovat i v případě, kdy vaše osoba figuruje v některém z registru dlužníků, na půjčku z banky budete čekat marně.