Pravděpodobnost, že dojde k další recesi je vysoká a pokud by k ní došlo či bude ještě větší procento lidí, kteří splácí hypotéky, je jisté, že finanční systém může zaznamenat opět hypoteční krizi.

vlajka

Jak bylo uvedeno v médiích, problémem je rostoucí segment trhu s hypotékami, které financují nebankovní poskytovatelé úvěrů. To jsou takové instituce, které nabízí spotřebitelské úvěry, ale již neposkytují spořící či kontrolní účty. Na tyto alternativní poskytovatele se obracejí hlavně dlužníci, kteří mají nízkou šanci získat úvěr v tradičních bankách. Sice takoví věřitelé podléhají menší regulaci, zato jsou mnohem zranitelnější. Právě proto je mnohem více postihují hromadící se dlužníci, kteří nejsou schopni splácet svoje závazky.

Pokud dojde k avizovanému kolapsu sektoru nebankovních hypoték, může americkou vládu postihnout obrovská škoda a náklady na řešení situace. Dva roky zpátky byla totiž situace taková, že nebankovní finanční instituce v USA poskytly skoro polovinu všech hypoték. Bohužel tyto menší nebankovní instituce nemají dostatek zdrojů na to, aby mohly vyvolat ekonomický šok na trhu s hypotékami. Tím je myšleno například způsobení nárůstu úrokových sazeb či pokles cen nemovitostí.

Nebankovní subjekty mají navíc možnost půjčovat lidem, kteří jsou nespolehliví a je zde u nich velká pravděpodobnost, že úvěr vůbec nebudou schopni splatit.
Víte, co se stane, když úrokové sazby rostou a nebankovní výnosy klesají? Na tuto otázku totiž neexistuje odpověď, která by nás mohla uklidnit.

socha svobody

V každém případě celá tato situace je ještě více směřována k tomu, že prostě bouchne a to z toho důvodu, že vláda a regulátor společně se zákonodárci nyní dělají krky k tomu, aby mohli provést reformu amerického trhu s bydlením.
Jaký bude další vývoj na americkém trhu s hypotékami je tedy téměř jasné. Teď je třeba se na to připravit a nebo ještě v poslední chvíli správně zakročit.