Je první leden, jakéhokoliv roku, a rozeznívají se první tóny jednoho z nejznámějších symfonických orchestrů klasické hudby na světě.
– Koncert Vídeňských filharmonikůje jeden z nejúžasnějších zážitků, které Vám může klasická neboli vážná hudba, poskytnout.
– Je to nádhera i když sedíte jen u televizní obrazovky a nejste přímo ve Zlatém sále budovy Společnosti přátel hudby.
Historicky první koncert se konal už v roce 1939, ale nikoliv na Nový rok, nýbrž na Silvestra. Výtěžek šel na nacistickou dobročinnou organizaci. To ale určitě na jedinečnosti a velké profesionalitě hudebníků, nikterak neubíralo. Na Nový rok poprvé hráli o dva roky později. Vlastně o rok a den. Bylo to prvního ledna, roku 1941.
Ani obecenstvo nezůstává chladným
Dnes si už mnoho lidí neumí první leden, bez této parády, představit. O tom, jak výjimečná tato záležitost je, určitě svědčí i fakt, že o lístky je takový zájem, že se o ně losuje.
Zaznívají tu především skladby rodiny Straussů.
Můžeme si vychutnat i nastudování skladeb
– Wolfganga Amadea Mozarta
– Franze Schuberta
– Franze Lehára a dalších.
Jednou z posledních skladeb je světově známý valčík „Na krásném modrém Dunaji“, od Johanna Strausse mladšího. Koncert se pravidelně uzavírá „Pochodem Radeckého“, od Johanna Strausse staršího.
Při této, poslední skladbě, se přidává i se svým tleskáním obecenstvo, které vede dirigent, aby věděli,
– kdy mají ztlumit
– kdy naopak přidat
– kdy umlknout.
Post dirigenta je určitě prestižní záležitostí pro každého mistra dirigentské hůlky. Prvního ledna, roku 2017, toto místo zaujal venezuelský dirigent Gustavo Dudamel. Byl to nejmladší dirigent v celé historii filharmonie. Naopak nejstarším, byl Francouz Georges Prêtre,kterému bylo osmdesát pět let. Smutné je, že právě čtvrtého ledna, roku 2017, tento umělec zemřel.